Czy wiesz, że nieprawidłowe dopasowanie i używanie tornistra lub plecaka może narazić dziecko na różne problemy zdrowotne, które mogą prowadzić do dolegliwości utrzymujących się przez całe dorosłe życie? Należą do nich m.in.: nieprawidłowa postawa ciała, migreny oraz osłabione widzenie, wynikające z przeciążenia szyi i odcinka szyjnego kręgosłupa. Prawidłowe dopasowanie plecaka, oprócz ergonomicznego kształtu, ma kluczowe znaczenie dla zdrowego rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego dziecka. Według fizjoterapeutki Ivy Bílkovej nie wystarczy wybrać ergonomicznego tornistra, aby zapobiec problemom z kręgosłupem. Podpowiemy, jak go prawidłowo dopasować.
Jak prawidłowo dopasować ergonomiczny tornister lub plecak, aby uniknąć tych i innych problemów zdrowotnych?
„Musimy zadbać o prawidłowe dopasowanie pasków i nauczyć dziecko, że zawsze powinno ich używać, aby plecak lub tornister przylegały dobrze do pleców.” – wyjaśnia Iva Bílková, dodając, że równie ważne jest zapoznanie dziecka z zagrożeniami wynikającymi ze złych nawyków, takich jak noszenie plecaka na jednym ramieniu.
„Noszenie plecaka na jednym ramieniu powoduje asymetryczne obciążenie, które może prowadzić do nieprawidłowej postawy, a w konsekwencji do skoliozy. Długotrwała nieprawidłowa postawa ciała zwiększa ryzyko uszkodzenia kręgów i może skutkować poważnymi wadami kręgosłupa. Problemy te mogą utrzymywać się aż do dorosłości, prowadząc m.in. do migren lub przepukliny dysków” –wyjaśnia Bílková.
Jakie są zatem najważniejsze kryteria prawidłowego doboru i dopasowania plecaka szkolnego, a tym samym zdrowego rozwoju dziecka?
- Wybieramy plecak lub tornister dopasowany do wzrostu, wagi i ogólnej budowy ciała dziecka.
- Dopasowujemy system przesuwanego oparcia do aktualnego wzrostu dziecka.
- Dopasowujemy tornister lub plecak do wysokości miednicy i ramion.
- Rozłóż ciężar plecaka symetrycznie na oba ramiona.
- Dociągamy paski naramienne, aby teczka była jak najbliżej środka ciężkości ciała.
- Długość pasków naramiennych musi być taka sama.
- Za pomocą pasa piersiowego i biodrowego stabilizujemy plecak, aby dobrze przylegał do pleców.
- W okolicy bioder nie powinno być wolnej przestrzeni, przez którą można wsunąć rękę.
- Najcięższe przedmioty umieszczamy w przegródkach jak najbliżej pleców.
- Za pomocą bocznych pasków ściągających stabilizujemy zawartość tornistra, aby była jak najbliżej środka ciężkości ciała.